Evimizin eğlenceli alanları : çocuk odaları

Evimizin eğlenceli alanları : çocuk odaları


Sponsorlu Bağlantılar

Evlerimizin en renkli bölümleridir çocuk odaları. Evlerimizin en küçük fertlerinin bazen ağlayarak bazen de gülerek uyuyup uyanacakları, gözlerini açtıklarında onlara masallar âlemini andıracak odaları. Daha çocuklar doğmadan hayalleri kurulur bu mekânların. Renkler düşünülür, mahalde kullanılacak objelere karar verilir.

Evimizin en sevimli,en renkli ve eğlenceli alanları : Çocuk Odaları

Çocuk odaları için renkli mekânlar diyorum; fakat birçok renkten kombinler yapmanızı önermiyorum. Çünkü yapacağınız tasarım, çocuğunuzun okula başlama döneminde ve hatta ilkokul çağında da kullanacağı oda olmalıdır.
Bu durumda kullanacağınız renk tonlarını soft renklerden tercih etmenizi öneriyorum. Mesela tozpembe, bulut mavisi, açık yeşil vb… Bu tonları, ister mobilyada isterseniz tekstil ürünlerinde ve aksesuarlarda kullanabilirsiniz. Öncelikle yatağının, dolabının ve masasının yerlerini belirleyelim. Biz genellikle kapı yanına dolap, oda ortasına yatak şeklindeki yerleşimi öneririz. Odalarının büyüklüğüne göre bir oyun alanı da onları çok mutlu edecektir. Oyun alanı için çok büyük bir alandan bahsetmiyorum tabii. Sadece odanın bir bölümü buna ayrılabilir. Mesela oyuncak satın aldığınız yerlerde bulabileceğiniz minyatür oyun alanlarını odanın bir yerine yerleştirebilirsiniz. Böyle mutlu ortamlarla onları başarıya taşıyacağınızdan emin olabilirsiniz. Hepsi çocuklar için özel tasarlanmış malzemelerle o mekânları yaratmaya başlayalım. Öncelikle sıcaklığı vereceğimiz ahşap zemin döşemelerini söylemek istiyorum. Renkli, çizgi film karakterlerinden oluşan ya da hayvan figürlerinin işlendiği çok özel ve öğretici parkelerle zeminimizi oluşturabiliriz. Tabii yatak, dolap ve masa mobilyalarında uygun renk kombinlerine bakarak seçiminizi yapmalısınız. Eğer parke yapmak istemezseniz, aynı bahsettiğim modellerde halılar da bulmanız mümkün. Zeminimizi seçtikten sonra sıra duvarlar için hazırlık yapmaya geliyor. Duvarlarda hijyenik, temizlenebilir duvar kağıtları kullanabilirsiniz. Hem seçtiğiniz kâğıtlar mutlaka kombinli olacaktır. Çok desenli bir kâğıt ve yanında daha az desenli kombini gibi. Yani bir duvarda daha hareketli kullanacağınız kâğıdın daha sade kombini size diğer duvarda kullanmanız için hazır sunulacaktır. Gelelim perdelere… Perdeyi seçerken yapmanız gereken duvar kâğıdıyla uyumuna dikkat etmek olacaktır. Eğer duvar kâğıdının daha hareketli diye bahsettiğim kısmını pencerenin olduğu duvarda kullanmayı düşünürseniz perde mutlaka daha düz olmalıdır. Benim önerim duvar kâğıdının düz kısmını pencereli duvarınızda kullanıp perde için açık bej tonlarında, üzerinde figürler olan bir tül seçmeniz. Eğer duvar kâğıdı kullanmayı istemezseniz duvarlarınızı açık tonlarda boyatarak perdeyi daha hareketli seçebilirsiniz. Şimdi tavan ve aydınlatma ile ilgili püf noktalarına geldi sıra.

Bazen çocuklar ışıklı ortamlarda uyumak isterler. Bunun için duvar kenarlarından dönen, led ışıklar size yardımcı olacaktır. Tabii aydınlatma işlemi bununla bitmeyecek. Bir de odanın ortasında görselliği ön planda olan bir
sarkıt avize kullanmayı da unutmayın. Çocuk odasına yerleştirdiğiniz çalışma masasını, çocuğunuz okula başlayana kadar oyuncaklarıyla ya da aksesuarlarla süsleyebilirsiniz. Çalışma masasını ders çalışmak için kullanmaya başladıktan sonra, ders araç ve gereçlerini koyacağı çekmece ve dolaplara da ihtiyacı olacak. Bunun için masasını alırken ya da yaptırırken masanın altında bir veya birkaç çekmece ve bir dolap olmalı. Ayrıca masanın üstünde de kitap dolabı olması gerektiğini unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ВалокЕлец dedi ki:

    RE:Evimizin eglenceli alanlar? : cocuk odalar? | 2017 Modelleri Валок Vaderstad Городовиковск

BİR YORUM YAZ