Ekolojik yaşam & doğa dostu dekorasyon

Ekolojik yaşam & doğa dostu dekorasyon


Sponsorlu Bağlantılar

Ekolojik Dekorasyon Nedir?

Son birkaç yıldır “ekoloji”nin medyatik bir fenomen haline geldiği hepimizce aşikar. Artık basit anlamıyla moda haline gelmenin bir sonucu veya gerçekten de genel bir farkındalığın etkisi olarak ekoloji; dekorasyon sanatında da göz ardı edilmeyen bir unsur. İç veya dış dekorasyonda %100 çevre dostu, doğaya saygılı ürünlere erişmek; ekolojik ürünlerin, belirli bir ürün gamı ölçeğinden çıkıp, dekorasyon adına ihtiyaç duyulabilecek her türlü mobilya veya aksesuarda boy göstermesiyle artık tamamen mümkün. Bu bağlamda pek çok şekilde karşımıza çıkan ekolojik tasarım anlayışı, doğal yalıtım malzemelerinden antisentetik veya işlenmemiş dokumaların kullanımına kadar varıyor. Ve bu yaygın kullanım alanının sonucunda da, uzak bir hayal olmaktan çıkıp herkesçe ulaşılabilirliğe erişiyor.

 

Ekolojik Dekorasyonun Maliyeti

“Yeşil” dekorasyon denilince akla gelen ilk soru şüphesiz maliyetinin ne olacağı. Genel kanı, tamamıyla çevre dostu ürün kullanımının aşırı derecede pahalı olacağı şeklinde. Tabi ki bu materyallerin fiyatları geleneksel malzemelerden daha yüksek olabilir. Ancak söz konusu yaşam alanımız olduğundan; doğa dostu ürünlerin hem bizlerin sağlığı, hem ürün dayanıklılığı hem de çevremizi korumak adına sağlayacağı uzun vadeli faydalarını göz önünde bulundurursak, ekolojik seçimlerin zannettiğimiz kadar maliyetli olmadığı sonucuna varmamız mümkün.Örneğin kapı-pencere yalıtımı söz konusu olduğunda ilk başta yapacağımız “ucuz” seçimlerin, bize metrekare başına 10 TL’ye kadar çıkabilecek fazladan bir fatura tutarına mal olması kaçınılmaz. Kullanılan malzemenin kalite ve performansına göre bu fiyat farkının çok daha artabileceğini de belirtmekte fayda var. Kısacası doğa dostu evler illa ki büyük yatırımlar gerektirecek diye bir kural yok. Biraz sağduyu bile, ciddi oranlarda tasarruf sağlayabilir.

 

Ekolojik Dekorasyon Fikirleri

Güneş ve rüzgar enerjisinden yararlanmayı sağlayan büyük ekolojik sistemlerin yanı sıra ekolojik tasarımdan, çoğunlukla yaşam alanlarına göre şekillenen pek çok farklı yolla yararlanmak mümkün. Bireyler evde kullanılan mobilya, yer döşemesi, duvar kağıdı veya boyası gibi her türlü malzemenin seçiminde ekolojik tasarım ürünlerine yönelebilir. Bunun haricinde özellikle duvar dekorasyonu için, geri dönüştürülmüş ve tamamen çevreci ürünlerden faydalanmak da iyi bir seçenek olacaktır. Çevreci farkındalığın yansıtılabileceği alanlardan bir diğeri de yatak odalarıdır. Yastıklardan yorganlara ve nevresimlere kadar her üründe, herhangi bir kimyasalın veya pestisidin izine rastlanmayan organik pamuk ve diğer doğal dokulu malzemelere ulaşmak artık çok kolay.

Ekolojik dekorasyonun yaygınlaşmasına da ön ayak olan bir diğer avantajlı durum ise, artık büyük süpermarketlerden tutun yapı marketlere kadar, elimizin altındaki her yerde “ekolojik sertifikalı” ürünlerin neredeyse geleneksel ürünlerden çok daha fazla olması.

Sanatsal ve yaratıcı yönü kuvvetli olan daha şanslılarımızın ise; teknik veya güvenlik anlamında bir uzmanlık istemeyen ve artık kullanılmayan objelere ikinci bir şans verip, onları yeni ve kullanılabilecek başka bir objeye dönüştürerek kendi ekolojik tasarımlarına imza atmaları mümkün.

Bunun haricinde, yaygın inanışın aksine, bütün doğal ham maddeler ekolojik tasarımın bir parçası olarak kullanılmaya uygun değildir. Örneğin tik ağacı gibi bazı malzemelerin geniş orman tahribatlarına maruz kalmaları sebebiyle, nakilleri ve işlenmeleri sırasında yüksek oranda sera gazı salgıladıkları bilinmektedir. Bu sebeple ekolojik bir yaşam alanı oluşturmayı düşünenlerin, kullanılacak malzemelerin habitatı ve dolayısıyla yetişme şekilleri hakkında bilgi sahibi olmaları, ürünlerin ekolojik ruha uygun olup olmadığını anlamaları açısından gereklidir.

Duvar ve yer dekorasyonunda yine bu tip malzemelerden tercih edilecek örtüler, kilimler ve çeşitli kaplamalar hem çevreye saygılı olması açısından, hem de mekanınıza temiz ve kendine özgü bir hava katacak olması sebebiyle düşünülebilir. Bu işi gerçekten ciddiye alıyor ve bir adım öteye gitmekten çekinmiyorsanız, yerler için bitkisel döşemeler ve terakota fayanslar gibi %100 ekolojik ve doğal malzeme seçeneklerinin de oldukça fazla olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

 

Ekolojik Dekorasyonun Avantajları & Dezavantajları

İlk etapta maliyetlerin görece fazla olmasını bir kenara koyarsak, ekolojik dekorasyonun avantajları bir hayli fazla. Evinizde oldukça özel bir atmosfer yaratmanızı sağlamasının yanı sıra, ekolojik tasarım geniş bir materyal yelpazesini ve her zevke uygun çeşitli teknikleri beraberinde getiriyor. Ahşap gibi hem yer döşemelerinde hem aksesuarlarda kullanılabilen bazı ekolojik malzemeler, karbondioksit emilimi yaparak havayı temizleme özelliğine de sahiptir. Ayrıca ahşabın hem ısı hem ses yalıtımında da çok etkili olduğunu not etmekte fayda var. Yer döşemesi için ise belirli bitkisel dokumalar, deniz yosunu veya jüt gibi başlıca malzemeler arasından tercih yapılabilir. dostu olması demek, doğal kaynak israfını en aza indirmek açısından, başka bir ürüne dönüşme sürecine elverişli olması demektir. Dahası, bir ürün kendi evinden ne kadar uzakta işlenmişse, ulaşım ve nakliyat açısından harcanacak enerji de o oranda yüksek olacaktır. Bu sebeple “Made In Turkey” kavramının da anlamını bulduğu nokta tam olarak bu noktadır. Tabi ki bizlerin ve doğayı korumayı ilke edinmiş tüm vatandaşların, söz konusu ürünün üretim şartları ve geleneksel yapım teknikleri hakkında bilgi edinmeyi görev bilmesinin, bu bilincin sağlıkla işlemesine büyük katkılar sağlayacağı unutulmamalıdır.

 

Ekolojik Bir Hayat Tarzı Edinmenin Kolay Yolları

Dekorasyon için her halükarda yapacağınız yatırımları “ekolojik” seçeneklere yönlendirmenin yanı sıra, ev yaşamınızda ve günlük hayatınızda çok kolay yöntemleri ilke edinerek doğaya, dünyamıza ve geleceğimize çok daha saygılı bir hayat sürdürebilirsiniz.

 

Evde Ekolojik Yaşam:

Peki Nasıl? Ekolojik dekorasyon kavramı, herhangi bir kurala tabi olmadığı gibi sınırlı kullanım alanlarına yönelik tanımlamaları da içermez. Çevreye saygılı bir hayat sürmek adına, sağduyumuzdan yararlanmak ve her bir objenin ya da materyalin özelliklerini ve ekolojik niteliklerini göz önünde bulundurmak, atılacak başlıca adımlardan biridir. Bunun için de seçimler yapılırken iki yaklaşıma sahip olmak gerekir: • İlk olarak, söz konusu objeyi oluşturan malzeme veya malzemeleri bilmek; • İkinci olarak ise, söz konusu objenin ekolojik değerlere ne kadar sadık olduğunu bilmek; yani üretim tekniği, geldiği yer ve tasarımındaki süreç gibi konularda bilgi sahibi olmak. Bir dekorasyon ürününün doğa dostu olması için, kullanılan malzemenin belirli özelliklere mutlaka ama mutlaka sahip olması gerektiğini unutmayın. Öncelikle bu malzemeler doğal olmalı ve doğal ortamlarından çıkartılırken çevreye yüzde yüz saygılı yöntemlere tabi olmuş olmaları gerekir. Ekolojik normlara uygun materyaller başlıca bitkisel, madensel veya hayvansal köklere sahip ve doğada çözünebilir olmalarıdır. Ekolojik bakış açısına uygun diğer bir önemli nokta ise, ürünlerin geridönüşüme uygunluğudur.

Aslında her şey hayatınızı “basitleştirmek” ile başlıyor, ama nasıl?

Minimuma indirin: Daha az kullanın, daha fazla koruyun. Neyi daha az kullanabilirsiniz? Makyaj malzemeleri, tuvalet kağıdı, dosya kağıdı her gün kullandığımız birkaç örnek…

Maksimuma çıkarın: Sonuna kadar tüketin, eskiyene kadar giyin, olanla veya olmayanla yetinin. Kısacası kıyafet, yiyecek, kişisel enerjiniz, kişisel kaynaklarınız ve benzerinden en verimli şekilde yararlanın.

Önceliklerinizi belirleyin: Gerçekten önem arz eden şeylere zaman ayırın. Gereksiz şeyleri hayatınızdan eleyin. Zamanınızı, paranızı, enerjinizi ve kaynaklarınızı yanlış şeylere harcamayın. Peki sizin için en önemli şeyin ne olduğunu biliyor musunuz? Bilmiyorsanız düşünün, liste yapın, ve en önemlisi kendinize karşı dürüst olun. Son olarak birkaç küçük ipucu daha:

• Eşya ve kıyafet seçenekleri için ikinci el dükkanlardan daha fazla yararlanın

• Alışverişe giderken yanınızda geri dönüştürülebilir malzemeden yapılmış veya bez torbanızı götürün, plastik poşet kullanmayın.

• Suyunuzu zevkinize uygun alacağınız bir mataraya doldurun, plastik şişe kullanmayın.

• Gıda ürünlerinden geriye kalan cam kapları temizleyip saklama kabınız veya şişeleriniz olarak kullanın.

• Özel günlerde vereceğiniz hediyeler için hediye paketi kullanmak yerine, gazete ve dergilerin karikatür, gezi ve tatil başlıkları gibi renkli sayfalarını tercih edin; kurdelelerinizi kullanmadığınız kumaş parçalarından tasarlayın.

• Faturalarınızı ve postanıza periyodik olarak gelen her türlü kağıt dökümü e-mail olarak talep edin.

• Bozulmuş elektronik aletlerinizi kesinlikle gelişigüzel çöpe atmayın. Bu aletler yüksek derecede zehirli bileşenler içermektedir. Belirli noktalarda bulunan elektronik atık kutularına atın veya bu ürünleri geri dönüştürerek tekrar kullanımını sağlayan bazı kuruluşlara verin.

• Evde biriken eski dergi veya gazetelerinizi bunları arşivleyen kütüphanelere ve kültür merkezlerine bağışlayın.

 

Vivense

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ