Dekorasyonda pembe renk kullanımı

Dekorasyonda pembe renk kullanımı


Sponsorlu Bağlantılar

Pembe neşenin ve mutluluğun rengidir, içinde hüzün barındırmaz.Kız çocuklarının vazgeçilmez rengidir. Kız çocukları kadar masum ve duygu dolu bir renktir.
Pembe, kırmızının bir tonudur aslında; kırmızıya beyaz eklenerek elde edilir ve enteresandır ki adına açık kırmızı yerine pembe denir. İnsan psikolojisi üzerindeki etkileri de farklıdır kırmızı ile pembenin. Kırmızının uyarıcı özelliğine karşın pembenin yatıştırıcı özelliği vardır.
Pembe hayallerin ve aşkın rengidir. Buna karşın net ve kararlı bir renktir, vazgeçmesi zordur. Pembe, sakinleştirici özelliğinden dolayı uyuşturucu tedavi merkezlerinde ve hapishanelerde kullanılır. Rahatlatıcı etkilerinden dolayı ağrıları hafifletmede yardımcı bir renktir. Dinginliğin ve huzurun rengidir. Olumlu duyguların meydana gelmesine yardımcı olur. Böbrek hastalıklarında, sinir hastalıklarında ve epilepsi hastalığında tedaviyi destekleyici etkileri bilinmektedir. Ev dekorasyonunda pembeyi kullanmak tam bir feminen hava yaratır. Romantizmi canlı tutan enerjik bir renk olarak beyazla kombine edildiğinde modern mekânlar yaratır. Son dönemde oturma odalarında beyaz üzerine pembe güller ve çiçek desenleri sıkça kullanılıyor. Özellikle benim de son derece beğendiğim berjer koltuklarda trend olmaya başladı. Bu tarz ile evlerimiz şık ve modern bir havaya bürünüyor.

 

Çocuk odalarında kullanılan bu masum renk, onların hayal dünyalarını geliştirecek ve yaratıcı bireyler yetiştirmenize olanak sağlayacaktır. Bebek odalarında pembe duvar kâğıtları, pembenin farklı tonlarında tasarlanmış perdeler ve mobilyalar vazgeçilmezdir. Kız bebekleri için neşe ve mutluluk veren tek renk pembedir. Bu renk, size çocuk odalarında huzuru sunacaktır. Pembenin her tonu bir başka güzel bence. Mesela şeker pembesi, tozpembe, fuşya… Pembenin rengi koyulaştıkça dikkat çekme durumu da daha üst seviyelerde oluyor ve daha sıcak, daha canlı renkler ortaya çıkıyor. Dikkatinizi yüksek tutmak istediğiniz mekânlarda, pembenin koyu tonlarını size önerebilirim. Daha açık pembe tonları ise saflık ve masumiyet hissi uyandırıyor. Kullanılmasını önermediğim mekânların başında ise çalışma ortamları geliyor. Çünkü rahatlığı sağladığı için çalışma temponuzu düşürebilen bir renktir pembe. Çalışanları rehavete sürükler. Sizi çalışmaktan uzaklaştırıp çok rahat bir şekilde hayal dünyasına götürebilir ve korkarım mesai bitine kadar geri dönemeyebilirsiniz. Bu sebeplerden dolayı, bence, pembeyi iş ortamlarımızda ve çalışma odalarımızda kullanmayalım. Yatak odalarımızda özellikle duvarlarımızda nesiller boyu kullandığımız yegâne renktir pembe. Sebebi huzuru ve sakinliği sağlamasıdır. Mutluluk ve rahatlık verir. Yatıştırıcı etkisi bilinmektedir. Aşk ve evliliği temsil eder. Tüm bunların yanı sıra kırmızı ise hızlılık ve hırçınlık katar, dinlendirmez, yatak odalarında önerilmez. Tüm pembe hayallerinizin gerçek olmasını diliyorum… Hoşça kalın…

Decor365

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ